Neler yeni

Otomobil fiyatlarında enflasyon kaynaklı %20 zam beklentisi

23 May 2022
15
0
1
32
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Sıfır otomobil fiyatlarındaki artış durdurulamıyor. Özellikle içinde bulunduğumuz mayıs ayında kur kaynaklı artışların yoğun olarak yaşandığına şahit olduk. Ancak görünen o ki otomobil fiyatlarındaki zamlar bununla sınırlı kalmayacak.

Kur artışının dışında markaların sanayi ve lojistik maliyetlerdeki artışları da fiyatlara yansıttığını biliyoruz. Bu doğrultuda, oyder başkanı dr. Altuğ erçiş, merkez bankası'nın açıklamaları doğrultusunda yıl sonuna kadar sadece enflasyondan kaynaklı en az yüzde 20 zam beklendiğini belirtti.

Erciş, yılbaşından bu yana yapılan zamların yaklaşık yüzde 20 olduğunu da sözlerine ekledi ancak fiyat karşılaştırması yaptığımızda şubat-Mayıs aralığındaki zamların çoğu durumda yüzde 20'yi aştığını görmekteyiz. Özellikle ÖTV dilimi yükseldiğinde artışın liste fiyatına yansıması çok daha büyük oluyor. ÖTV dilimi demişken çoğu modelin yüzde 80'lik dilime çıktığını da belirtelim.


"Yedek parça fiyatları da yükselebilir"
Otomotiv satış sonrası ürün ve hizmetleri derneği (oss) başkanı ziya özalp da yedek parça fiyatlarına dikkat çekti. Akaryakıt, elektrik ve doğal gaz fiyatlarındaki artış paralelinde sektördeki şirketlerin giderlerinde geçen yıla oranla yüzde 300'e yakın artış meydana geldiğini dile getiren özalp, bu durumun hem karlılığı hem de yatırımları olumsuz etkilediğini belirtti. Özalp, “maliyetlerdeki yükseliş nedeniyle ilerleyen dönemde yedek parça fiyatları da artabilir” dedi. Otomobil fiyatlarında enflasyon kaynaklı %20 zam beklentisi
 
Üst