Neler yeni

Youtube'da Para Kazanma Şartları 2022 - 2023

JustWatch

Sadece İzle :)
Yönetici
Administrator
8 Haz 2020
117
35
28
27
Değerlendirme - 0%
0   0   0
Çok kısa bir süre öncesine kadar, YouTube üzerinden yalnızca AdSense'ten para kazanılabilmekteydi ve kuruluş bağlantıları, marka anlaşmaları ve mağazacılık, platform dışı gibi diğer gelirleri elde edebilmeniz için biraz uzun bir zaman ihtiyacınız vardı. Ancak YouTube, son birkaç yılda çok daha karmaşık hale geldi ve şimdi size bunlar aracılığıyla resmi olarak para kazanmanız için çeşitli seçenekler sunmaya başlamıştır.


Bunun da ötesinde, YouTube kısa süre önce bazı yükseltmelerin yanı sıra YouTube'da nasıl para kazanabileceğinizle ilgili bazı gerçekleri ve rakamları duyurmuş oldu.


Bütün bu gelişmeler ışığında Youtube'da Para Kazanma Şartları 2022 konulu içeriğimizi hazırladık. Dilerseniz, hepimizin merak ettiği youtube para kazanma sistemi üzerinde biraz duralım ve youtube para kazanma yolları nedir gibi sorulara yanıt arayalım.


İş Ortağı Programı ile YouTube'da Nasıl Para Kazanılır?

Youtube da para kazanma konusunun ayrıntılarına girmeden önce, halihazırda youtube hesabı olanların ya da yeni videolara çekmek isteyenlerin akıllarında tutmaları gereken bir noktaya değinelim. Bu çok önemli nokta youtube araçların tümü YouTube İş Ortağı Programı'nın bir parçası olduğudur.


Peki ne demektir, youtube iş ortaklığının bir parçası olmak? Youtube para kazanma sistemi içinde yer almak istiyorsanız, öncelikle 1.000 aboneye ulaşmış olmanız gerekmektedir. Ancak yalnızca 1.000 aboneye ulaşmış olmanız yetmez. Aynı zamanda, toplamda 4.000 saatlik izlenme süresine erişmiş olmalısınız. Son aşamada da Youtube programına başvurmuş ve programa kabul edilmiş olmanız gerekmektedir.


Yukarıda belirttiğimiz hedeflere ulaştıysanız ve YouTube İş Ortağı Programı'na kabul edildiyseniz, artık youtube para kazanma sistemi içindesiniz demektir. Bunun anlamı, ürettiğiniz video içeriklerinin belirli şartları sağladığı ve artık reklam alabilecek düzeye geldiğidir.


Ocak 2018 itibarıyla YouTube, para kazanma politikasını kullanıcılara para kazanma üzerinde daha fazla kontrol sağlamak için değiştirmiştir. Kullanıcıların içeriklerinden ve kanallarından para kazanabilmeleri için artık YouTube İş Ortağı Programı'na (YPP, YouTube İş Ortaklığı Programı) başvurmaları ve kabul edilmeleri gerekmektedir.


Başvuru sürecine ek olarak, kullanıcıların karşılaması gereken uygunluk koşulları da vardır.


 • Kanalınızın YouTube İş Ortağı Programı politikalarına uygun olduğundan emin olun.
 • Bu listedeki bölgelerden veya ülkelerden birinde yaşamak.
 • Son 12 ayda 4000 saatten fazla genel izlenme süresine sahip olun.
 • Kanalınızda 1000'den fazla aboneye sahip olmak.
 • Google AdSense hesabına sahip olmak.


Youtube İş Ortağı Programına Nasıl Başvurulur?

YouTube İş Ortağı Programına başvurmak için şu adımları izleyin:


 • YouTube hesabınızda oturum açın.
 • İçerik Stüdyosu'na gidin.
 • Sol menüden Kanal > Durum ve özellikler'i seçin.
 • "Para Kazanma"nın altında Etkinleştir'i tıklayın.
 • Ekranda gösterilen adımları takip ederek başvurunuzu tamamlayın.

8 Mart 2019 itibarıyla YouTube, programa başvuru ve kabul sürecinin bir aydan fazla sürdüğünü bildirdiği ni de buradan hatırlatalım.

AdSense ile Youtube'dan Para Kazanma Yolları

YouTube, Google'ın bir yan kuruluşudur. Bu nedenle, kullanıcıların Google'ın diğer ürünlerinden biri olan AdSense'i kullanarak para kazanmalarını sağlar. Google AdSense, yayıncıları alakalı reklam verenlerle buluşturan ücretsiz bir hizmettir.


Onaylı bir yayıncıysanız, bir izleyici videonuza geldiğinde, kitlenizle veya içeriğinizle alakalı bir reklam görebilir. Eğer izleyici reklamı tıklarsa para kazanırsınız.Önemli bir noktaya da hemen değinelim; YouTuber'lar video içeriklerinden para kazanmak isterken, reklamcılar hedef kitlelerine ulaşmak için kanallar aramaktadır.


AdSense, bu iki amaç için bir köprü görevi görür. YouTube'dan AdSense ile para kazanma potansiyeli kanaldan kanala değişir, ancak içerik oluşturucuların 1.000 izleyici tıklaması başına yaklaşık 3 ila 10 ABD Doları kazanacağı tahmin edilmektedir. Bu, günde 10.000 görüntülemeye sahip bir içerik oluşturucunun 300 ABD Doları veya daha fazla kazanabileceği anlamına gelir.


YouTube kanalınızdan AdSense ile para kazanmaya başlamak için önce bir AdSense hesabınızın olması gerekir. AdSense sadece bir hesap açmaktan ibaret değildir. Kanalınızda görüntülemek istediğiniz reklamların türü ve reklamların biçimleri hakkında bazı kararlar almanız gerekir.

Kendi Ürün veya Hizmetlerinizi Satarak Para Kazanın

Youtube para kazanma sistemi içine girmenin bir başka yolu da kendi oluşturduğunuz ürün veya hizmetleri satmaktır.Örneğin, YouTube kanalınızda motive edici ve ilham verici videolar yayınlarsanız, fiziksel bir kitap veya e-kitap yazıp yayınlamayı düşünebilirsiniz. Veya ilgilenen kitlenize bireysel danışmanlık hizmetleri satabilirsiniz.


YouTube'u kendi ürünlerinizden veya hizmetlerinizden para kazanmak için kullandığınızda, yeteneklerinizi ve ürünlerinizi pazarlamanın yaratıcı yollarını bulmanız önemlidir. Alışılmışın dışına çıkın ve hedef kitlenize logolu ürünler satmanın ötesinde değer katmanın yollarını aramak size daha fazla kazandıracaktır.

Marka bilinci oluşturma, SEO ve pazarlamaya ile YouTube'dan Nasıl Para Kazanılır?

Artık YouTube'dan nasıl para kazanılır sorusunun cevabını teknik olarak bildiğinize göre, YouTube kanalınızla gerçekte nasıl para kazanabileceğinize bakabiliriz. . YPP'ye kabul edilmek veya sponsorluk fırsatları bulmak güzel olsa da asıl amacınız istikrarlı ve sürdürülebilir bir gelir akışı yaratmak olmalıdır.


Bunu yapmak için ilgili bir kitle ve takipçiler oluşturmalısınız. Her şeyden önce, YouTube'da önemli bir kâr elde etmenin tek yolu, ilgili ve aktif bir kitleye sahip olmaktır. Videolarınızın tutarlı bir şekilde görüntülenmesini sağlayamazsanız, YouTube'dan para kazanmanız oldukça zor olacaktır.

Super Chat'lerle YouTube Geliri Elde Etmek

Süper sohbetler, görüntüleyenlerin bir kanala finansal bağış yapmalarına ve ardından canlı yayın sohbetlerinde ve YouTube Premier sohbetlerinde mesajlarına öncelik vermelerine olanak tanır. Bu özellikle ilgili en iyi şey, ülkenizde mevcut olduğu sürece, para kazandıran tüm kanallarda hemen hemen kullanılabilir olmasıdır.


Super Chat'lere uygun olup olmadığınızı öğrenmek ve bunları etkinleştirmek için:


 • Yeni İçerik Stüdyosu'nda sol gezinme çubuğundaki Para Kazanma bağlantısını tıklayın.
 • Sayfanın üst kısmındaki Canlı Sohbet sekmesine tıklayın.

Eğer super chat sekmesi var ise, canlı yayınlar yapabilir, isteğe bağlı video içeriğinizin alabileceği görüntülemelerin bir kısmını alabilirsiniz , ancak canlı yayınlarınızı izleyen bu insanlar sizin en sadık takipçilerinizdir ve Super Chat'in gerçekten işe yarayabileceği yer burasıdır.


YouTube'a Yeni Başlayanlar için İpuçları

 • Video yayınlama konusunda tutarlı olun. İyi videolar yapmak pratik gerektirir ancak buna devam ettiğiniz zaman başarılı olursunuz. Kendinize sürekli “bu video yeterince iyi değil”, “hala daha fazla düzenlemeye ihtiyacı var”, “hayal ettiğim gibi görünmüyor” diyorsanız, içerik yayınlamanız oldukça zorlaşır.
 • İçeriklerinizden fazlalıkları silmeyi alışkanlık haline getirin. Unutmayın ki İçinde ne bıraktığınız kadar, ne çıkardığınız da önemlidir. Çünkü potansiyel olarak iyi bir videoyu öldürebilecek şeylerden biri de aynı şeyleri çok fazla tekrar etmektir.
 • Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayın. Her zaman sizinkinden daha popüler, daha deneyimli veya daha yetenekli kanallar olacaktır. Nasıl film çekmek istediğinize ve neyi başarmak istediğinize dair ilham almak için bu kanallara bakabilirsiniz fakat kıyaslama yapmayın.
 • Videolarınıza SEO kullanımına dikkat edin. Videolarınızın gerçekten YouTube'da sıralanmasını istiyorsanız (ki bu da izleyicilerin sizi bulmasını sağlar), içeriğinizi yüklemekten biraz daha fazlasını yapmanız gerekir.
 • En iyi video kayıt ekipmanlarına sahip olma konusunda endişelenmeyin. Unutmayın ki ürettiğiniz içerikler yalnızca sahip olduğunuz kamerayla ilgili değil, bir hikaye anlatmak için o kamera ile ne yaptığınızla ilgilidir.
 
Üst